09-06-2021 17:39 Kategori: GENEL

SU ELÇİLERİ SİNOP’TA ÇOCUKLARLA BULUŞTU

SU ELÇİLERİ SİNOP’TA ÇOCUKLARLA BULUŞTU

""

 

 

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü koordinasyonunda bulunan “Su Elçileri Yollarda” ekibi, su ve çevre konularına dikkat çekmek amacıyla yarın Sinop’a geldi

 

Su Elçileri Derneğince çevre ve su konularında bilinçlendirme yapılması amacıyla oluşturulan mobil tır, Sinop’a ulaştı. İskele meydanına konuşlandırılan ve içindeki eğitim materyalleriyle çocuklara suyun öneminin anlatıldığı tırın açılışı törenle yapıldı.

 

Açılış töreninde konuşan Sinop valisi Erol Karaömeroğlu, burada yaptığı konuşmada, küresel ısınmayla dünya genelinde su kaynaklarında azalma yaşandığını söyledi.

Suyun ve çevrenin değerinin çocuklara anlatılması noktasında yapılan her faaliyetin çok değerli olduğuna işaret eden Vali Karaömeroğlu, vatandaşlara da özellikle yaz aylarında suyun bilinçli kullanılması yönünde çağrıda bulundu.

 

Karaömeroğlu, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzce Türkiye Su Elçileri Derneği kuruldu. Bu derneğin amacı böyle bir hobi, eğitim tırıyla Türkiye’yi dolaşarak çocuklarımızı su kaynakları ve çevre kaynaklarının korunması konusunda eğitim vermek. İnsanlarımızı çevre ve su kaynakları konusunda bilinçlendirmek. Farkındalık oluşturmak amaçlı bir eğitim tırı. İnşallah bu yüzyıl biliyorsunuz su kaynaklarının çok önemli olduğu bir yüzyıl. Küresel ısınmayla beraber su kaynaklarımızda azalmalar var. Su kaynakları daha derinlere doğru iniyor. Onun için suyu çok ekonomik kullanmak zorundayız. Bunun için diyorum ki Sinop suyuna sahip çık. Suyunu koru. Suları tasarruflu kullanalım. Su hem sulamada hem de içme suyunda çok önemli. Bu yüzden hem çocuklarımızın hem de büyüklerimizin suyumuza sahip çıkması lazım.” Dedi

 

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ise , “Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi sağlıklı gıda ve temiz su. Bu anlamda gelecekte su bugünkünden çok daha değerli olacak. Bu projeyle çocuklarımız gelecek kuşaklarımızı su kullanımı konusunda uyararak belki dünyayı kurtarmak anlamında önemli bir adımı da atmış oluyoruz ”şeklinde konuştu

 

Daha sonra Su Elçileri Derneği Genel Başkanı Özgür Aydıncak tarafından Vali Karaömeroğlu ve Belediye Başkanı Ayhan'a "su elçileri kahramanlık beratı" sunuldu.

Açılışı yapılan 2 gün Sinop'ta kalacak mobil tırda çocuklara suyun tasarruflu ve bilinçli kullanılması yönünde eğitici bilgiler verilecekBu haber 107 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ
gazete manşetleri
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU