KAR YAĞDI TALEP ARTI
Haber
20 Ocak 2021 - Çarşamba 16:01 Bu haber 4151 kez okundu
 
KAR YAĞDI TALEP ARTI
GÜNDEM Haberi
KAR YAĞDI TALEP ARTI

Sinop’ta 15 çeşit şifalı bitkiden oluşan kış çayına kar yağması ile ilgi arttı

 

Sinop’ta vatandaşlar tarafından oldukça sık tercih edilen kış çayına havaların soğumasıyla birlikte talep giderek artıyor.

ilimizde  son günlerde etkili olan kar yağışı sonrası vatandaşlar da hastalıklardan korunmak için doğal yöntemlere başvuruyor. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ve gribal enfeksiyonlarından korunmak isteyen vatandaşlar kış çayı için aktarlara akın ediyor. Aktarın hazırladığı yaklaşık 15 çeşit şifalı bitkinin karışımından oluşan kış çayı tezgahlarda yerini aldı. Adaçayından tarçına, hibisküsten kuşburnuna kadar bir dizi bitkinin bir araya gelmesiyle oluşan kış çayına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığına iyi geldiği düşünülen çaya Covid-19 nedeniyle talep arttı.

"EN FAZLA KIŞ ÇAYI TALEP GÖRÜYOR"
İlimiz tersane mevkiinde aktarıcılık yapan Bahar Aksoy, kış çayının içerisinde 15 bitkinin olduğunu belirterek, "Vatandaşlar kış aylarında korona virüsten ziyade grip ve soğuk algınlığına karşı da aktarlara en fazla kış çayları için geliyorlar. Ayrıca bildiklerini alıyor vatandaşlarımız, bilmedikleri noktada bizler de yardımcı oluyoruz. En fazla kış çayı talep görüyor bu dönemde. İçerisinde zencefil, zerdeçal, tarçıni karanfil, ebegümeci, adaçayı, kuşburnu, portakal kabuğu, limon kabuğu gibi 15'e yakın bitkiyle karıştırarak kış çayı olarak içebilirler. Hem kışın içimizi de ısıtır hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerisinde hibisküs olduğundan dolayı C vitamini de var. Yine gribal enfeksiyonlara karşı da fayda sağlar" şeklinde konuştu.

"KIŞ ÇAYINI GÜNDE 2 VEYA 3 BARDAK İÇEBİLİRLER"
Aksoy, vatandaşların kış çayını günde 2 ila 3 bardak arasında tüketebileceklerini dile getirerek, "Kış çayı normal siyah çayı demler gibi demliyoruz. Sıcak suyun içerisine 5-10 dakika kalacak şekilde atacaksınız. Daha sonra limon ile tatlandırarak da tüketebilirsiniz. Eğer bal da katmak isterseniz, balı ılık bir suyun içerisine katıp o şekilde içebilirsiniz. Kış çayını günde 2 veya 3 bardak içebilirler. Herhangi bir zararı olmaz." Dedi.
Şifalı çayın 200 gramı 15 liradan satışa sunuluyor.

Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı