Taze hamsi için İğneada'ya gittiler ancak vatandaşı hamsinin taze olduğuna inandıramadılar
Haber
21 Ocak 2021 - Perşembe 18:07 Bu haber 3059 kez okundu
 
Taze hamsi için İğneada'ya gittiler ancak vatandaşı hamsinin taze olduğuna inandıramadılar
GÜNDEM Haberi
Taze hamsi için İğneada'ya gittiler ancak vatandaşı hamsinin taze olduğuna inandıramadılar

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından getirilen hamsi yasağının ardından Sinoplu balıkçılar, rotasını yasaklı bölge dışında kalan İğneada’ya çevirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından getirilen hamsi yasağının ardından Sinoplu balıkçılar, rotasını yasaklı bölge dışında kalan İğneada'ya çevirdi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İstanbul Boğazı'nın tamamında ve Karadeniz'de İstanbul'un Sarıyer ilçesi Kumköy Aslan Burnu'ndan, Gürcistan sınırına kadar olan karasularda hamsi avcılığının 28 Ocak'a kadar durdurulması üzerine Sinoplu balıkçılar, yasaklı bölge dışında kalan Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada bölgesi açıklarında avlandı. Sinop'tan denize açılan balıkçılar İğneada'dan avladıkları bin 200 kasa hamsiyle döndü. Yakaladıkları taze hamsiyi tezgahlarında 15 TL'den satışa sunan balıkçılar vatandaşı hamsinin taze olduğuna inandıramadıklarını söyledi.

 

Balıkçılar vatandaşların yasak kararını yanlış anladıklarını ve bu nedenle hamsi tüketiminde azalma olduğunu belirtti.

 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan balıkçı İsmail Değer, "Yasak olan kısım Karadeniz'den Hopa'da Şile'ye kadar yasak. Batı Karadeniz'de, İğneada'da hamsi avı serbest. Halkımıza yanlış lanse edildi. İğneada'ya gidip taze hamsi getirdik ancak vatandaşı hamsinin taze olduğuna inandıramıyoruz. Vatandaşlar 'bakanlık yasakladı yasak hala devam ediyor nerden buldunuz' diye bize soruyorlar inanmıyorlar. Şoklu hamsi sanıyorlar. Taze günlük hamsi bunlar, herkes gönül rahatlığıyla yiyebilir” dedi.

Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı