Cezaya Tepki Gösterdi
Haber
03 Şubat 2021 - Çarşamba 12:47 Bu haber 4308 kez okundu
 
Cezaya Tepki Gösterdi
YEREL Haberi
Cezaya Tepki Gösterdi

Karadeniz, 37 kişiye  çeşitli suçlardan kesilen cezaların istinaf mahkemelerinde bir an evvel iptal edilmesi gerektiğini, konunun takipçisi olacağını belirtti.  
2011 yılında Yaykıl'da termik santral yapmak isteyen şirketin sondaj araçlarını köylerine almayan, büyük mücadele göstererek termik santrali köylerine yaptırmayan 37 kişiye çeşitli suçlardan 42 yıl 10 ay hapis ve 63 bin TL para cezası kesildi. CHP Milletvekili Barış Karadeniz konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ''Köylerine termik santral yaptırmak istemeyen, hukuki yollarla hakkı teslim edilmeyen halk 5 Eylül 2011  gününde tarih yazdı. 
Dünyada sayılı direnişler arasına giren Gerze direnişinde halk bir çok defa kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya bırakıldı. Kimsenin kötü niyeti yoktu; orada yaşayan havasının kirlenmesini istemeyen, çocuklarına daha temiz bir gelecek bırakmak istemeyen vatandaşlarımıza adeta terörist yaftası yapıştırıldı o gün. 
Köylü vatandaşlarımız tam manasıyla biber gazına joplara direnerek canı pahasına topraklarını teslim etmedi. Halk, yaşam alanlarının bir şirkete peşkeş çekilmesine izin vermedi. Şimdi 10 yıl sonra 37 yurttaşımıza,  37 çevre koruyucuya kesilen 42 yıl 10 ay hapis ve 63 bin TL para cezası ne demektir?  Bu ceza hazmedemeyişin faturasını halka kesmektir. Bu ceza adalete atılan büyük bir çelmedir. Bu ceza halkı ötekileştirme, suçlayarak sindirme ve korkutma adına yapılmış art niyetin adıdır. Doğayı, havayı, bu güzel memleketin yarınlarını korumak suç değil, bu ceza da kabul edilebilir değildir. 
Bu yanlıştan derhal dönülmeli, cezalar istinaf mahkemelerinde bir an evvel iptal edilmelidir. Konunun yakinen takipçisi olacağız '' dedi. 
 
    
  
Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı