PAZARCI ESNAFININ SOĞUKLA İMTİHANI
Haber
22 Şubat 2021 - Pazartesi 12:18 Bu haber 2683 kez okundu
 
PAZARCI ESNAFININ SOĞUKLA İMTİHANI
GENEL Haberi
PAZARCI ESNAFININ SOĞUKLA İMTİHANI

Sinop’ta pazarcı esnafı soğuktan korunabilmek için çareyi teneke içinde ateş yakmakta buldu.

Sinop’ta son bir haftadır etkili olan kar yağışının soğuk etkisini kent merkezinde en çok hisseden pazarcılar oldu. İlimiz kapalı pazar yerinde her pazartesi ve perşembe günleri kurulan pazarda satış yapan esnaflar soğuk havadan korunmak için çözüm yolları arıyor. Sıcaklığın zaman zaman sıfırın altına düştüğü kentte pazarcı esnafı sabahın erken saatlerinde kurduğu tezgâhının başındaydı. Kimi esnaf teneke içinde odun yakarak ısınmaya çalışırken kimi esnaf ise mangal ateşinde ısınmaya çalıştı. Pazartesi ve Perşembe günü kurulan pazarda esnaf dondurucu soğuğa rağmen tezgâhlarını açık tutarken, vatandaşlar da hava şartlarından dolayı hızlıca alışverişini yapıp pazar yerinden ayrıldı. Soğuk hava sebebiyle pazarı gezen kişi sayısında gözle görülür düşüş yaşandı.

Teneke içinde odun yakarak ısınmaya çalışan pazarcı esnafları soğuk havanın etkisini bir nebze olsun azaltmak için çalıştıklarını belirterek, “Havaların soğuk olmasından dolayı kendimizi korumak amacıyla böyle bir ısınma yöntemi bulduk. Hem meyvelerimizi hem de kendimizi soğuktan koruyoruz. Rabbim kışın odunu, kömürü olmayan gariplere yardım etsin. Çok şükür biz işimizin başındayız, işimiz var geçimimizi sağlıyoruz da olmayanların Rabbim yardımcısı olsun” dedi.
Soğuk havada zor şartlarda çalıştıklarını belirten esnaflar , ”Soğuk sıcak bizim için fark etmez, çoluğumuzun, çocuğumuzun rızkını kazanmak. Bugün de ateş yaktık ki arada ellerimizi ısıtalım. Ürünlerimizi koruyalım diye. Kazancımızın helal olduğuna inanıyoruz. Çocuklarımızın rızkı için sabah geliyoruz, akşama kadar hizmetimizi yapıp geri dönüyoruz. Her mesleğin zorluğu var ama alıştık.” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı