BÖLGEYİ SARAN MEZBAHA KOKUSU!
Haber
22 Eylül 2020 - Salı 16:29 Bu haber 1692 kez okundu
 
BÖLGEYİ SARAN MEZBAHA KOKUSU!
GENEL Haberi
BÖLGEYİ SARAN MEZBAHA KOKUSU!

 

 

Mertoğlu köyü mevkiinde faaliyete bulunan mezbahane’nin olduğu bölgede oturan vatandaşlar, kokudan bıktıklarını ve bir an önce bu konuda bir çalışma yapılarak çözüm bulunmasını istiyorlar.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, mezbahane’den gelen kötü koku sorununun en kısa sürede çözüleceğini bildirdi.

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan  mezbahane binasında kan ve  su tahliyesi ile ilgili bir takım alt yapı sıkıntılarının  olduğunu bu yüzden  çevreye kötü  koku yaydığını ve en kısa sürede bu sorunun  çözeceğini söyledi.

Başkan Barış  Ayhan : “Kanın tahliyesi ve  su tahliyesi ile gibi bir takım sıkıntılar var. Şu sezonun yoğunluğu geçtikten sonra oraya gireceğiz. çalışmamız şu anda proje aşamasında 1-2  ay içerisinde fiziki çalışmaya başlamış olacağız.” Dedi.

Mezbahane binasıyla ilgili köklü bir çalışma yapacağını belirten Başkan Ayhan :”Orada yapmış olduğumuz işlemde ilgili kullanılan su ile hayvanların kanının birlikte depolandığı  için,atık su depomuza birden doluyor. Bu yüzden zaman zaman taşmaların olduğu için sıkıntılarımız oluyor. Hatta depo içerisinde yer altında sızıntılar olduğuna dair şikayetler oldu bu da koku üretti.Bu konuyla ilgili bir çalışma yaptık ama bu yaptığımız çalışma pansuman niteliğinde. Şimdi sezon yoğunluğu bittikten sonra bir iki ay içerisinde mezbaha ile ilgili köklü çalışma yapacağız. Orada hem o depoyu oradan deplase edeceğiz. Hem kan ve su ile ilgili depolarımızı yeniden üreteceğiz su deposuna dışarı taşıyacağız. Yani önümüzdeki sezona bu tür sıkıntılar yaşamayacağız.” Dedi.

 

Konuşmasında mezbahane’nin deri depolarının  yetersiz olduğuna değinen Başkan Ayhan :”Binanın içerisinde kullanılabilecek bir su deposu var.Yani su deposu binanın içerisinde betonarme yapılmış o binanın içerisine su deposuna su doldurduğumuzda binanın jeti bozuluyor. Şu anda mezbaha binasına gidin bakın  bina terazide  durmuyor. Şöyle binanın bir köşesinde dörtte biri kadar  su deposu var. Siz buraya suyu dolduğunuz zaman o binanın bir tarafında ağırlık yaptığı zaman şu anda yaz haliyle üzerindeki toprakta suyu çektiği zaman toprağın orada binada oturmalar çatlaklara sebebiyet veriyor. Bina içerisinde duvarlarda çatlaklara rutubete sebep veriyor.” Dedi.

 

 

 

Erfelek mezbaha binasının kapatılmasıyla Sinop mezbasının iş yükünün arttığını ve yetersiz kaldığına söyleyen Başkan Ayhan :”Biliyorsunuz kısa süre önce Erfelek Mezbahanesi kapandı. Erfelek mezbanemiz kapanınca Sinop Mezbahanesinin de iş yükü arttı. Sinop Mezbahanesi iş yükü atınca kullandığımız o kan depoları su depoları yetersiz kaldı. Daha sık taşmalar oldu.Erfelek mezbahası açıkken Sinop mezbahasına gitmeyip Erfelekmezbasında da hayvan kesen bir çok kasabımız vardı. Şimdi onlar da geri döndü. Onun yanında Erfelekte’ki kasapların da kesimleri Sinop mezbahasında yapılıyor. Onun için Sinop mezbahası kapasite olarak yetersiz kalıyor. Tabii hayvan kesme noktasında bir sıkıntımız yok da kesilen hayvanlara oluşan attığın depolanması ve deprese edilmesi ile ilgili bir takım sıkıntılar var. Onları da inşallah kısa süre içerisinde çözmüş olacağız.” Dedi.

Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı