SİNOP’A İKAZ VE ALARM SİSTEMİ KURULACAK
Haber
09 Haziran 2021 - Çarşamba 17:20 Bu haber 3075 kez okundu
 
SİNOP’A İKAZ VE ALARM SİSTEMİ KURULACAK
SAĞLIK Haberi
SİNOP’A İKAZ VE ALARM SİSTEMİ KURULACAK

Sinop’a ASELSAN tarafından ikaz alarm sistemi kurulacağı açıklandı  

Siren sistemleri konulu toplantıya katılan Sinop valisi Erol Karaömeroğlu : “Kırklareli, Iğdır ve Sinop illeri  için ASELSAN ile yeni bir sözleşme imzalanmıştır. Aralık 2021 itibariyle bu illerin siren sistemi kurulmuş olacaktır. Sinop İli Siren Sistemi geçici kabul muayeneleri için saha testleri 01-20 Kasım 2021 tarihleri arasında geçici kabul muayeneleri ise birkaç ay içinde gerçekleştirilecektir.” Dedi

AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu başkanlığında Sinop Valiliği Toplantı Salonu’nda siren sistemleri konulu toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Kırklareli, Iğdır ve Sinop illerine ASELSAN tarafından ikaz alarm sistemi kurulumunun gerçekleştirileceği açıklandı.

Toplantının açılışında  konuşan Sinop valisi Erol Karaömeroğlu :” Çeşitli tehlikelere ilişkin erken uyarı haberlerinin tehdit altındaki yerleşim birimlerinde yaşayan insanlara ve tedbir alacak görevlilere ulaştırılarak, can ve mal kaybının önlenmesi ya da en aza indirilmesi Devletimizin öncelikli görevleri arasındadır. Silahsız, Koruyucu ve Kurtarıcı özellikleri olan SİVİL SAVUNMA kavramının en önemli görevlerini "Haber Alma ve Yayma, İkaz ve Alarm hizmetleri" oluşturmaktadır.  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, 7126 sayılı Sivil Savunma Kanunun 24`üncü maddesinin kendisine verdiği can ve mal kaybını en aza indirme amacı doğrultusunda; düşman hava saldırıları ile radyoaktif serpinti tehlikesine karşı Ülke çapında Haber Alma ve Yayma, İkaz ve Alarm Sistemini kurma görevi nedeniyle bir çalışma başlatmıştır. Öncelikle Haber Alma ve Yayma Sistemi günümüz teknolojisi kullanılarak yeniden oluşturulmuştur. Daha sonra Zonguldak`tan başlayarak Kilis, Gaziantep, ve Hatay ile devam eden ikaz ve  alarm (siren) sistemi kurulumu projeleri günümüz ihtiyaçları ve teknolojisi doğrultusunda hazırlanmıştır.” Dedi

KIRKLARELİ, IĞDIR VE SİNOP’A KURULACAK

 

Bu doğrultuda yapılan çalışmalardan bahseden vali Karaömeroğlu ,:” 60 küsur yıl öncesine dayanan söz konusu mevzuatın çok eski olması ve o zamanın teknolojisine göre kurulmuş, kullanılamaz durumda olan ve yetersiz kalan sistemler yerine günümüz teknolojisine uygun yeni sistemler kurulmaya başlanmıştır. Nitekim bu kapsamdaki ilk İkaz ve Alarm (siren) sistemi 2015 yılında Zonguldak'ta kurulmuştur. Hazırlanan “İkaz ve Alarm Sistemi Yaygınlaştırma Projesi" ile de diğer illerimize kurulmaya başlanmıştır. Bu bağlamda 1. Faz kapsamında Gaziantep, Kilis ve Hatay illerine kurulum işi için 2020 yılı itibariyle tamamlanmıştır. 2. Faz olarak Kırklareli, Iğdır ve Sinop illeri için de ASELSAN ile yeni bir sözleşme imzalanmıştır. Aralık 2021 itibariyle bu illerin siren sistemi kurulmuş olacaktır. Bu nedenle bir yerleşim biriminde kurulan İkaz ve Alarm Sisteminin Yerel Komuta Merkezi (YKM) Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde kurulmaktadır. Bu merkezin herhangi bir nedenle devre dışı kalması halinde yedeği olan Tali Komuta Merkezi (TKM) ise adi geçen mevzuata göre 24 saat nöbet tutulan Emniyet Müdürlüklerinde veya Jandarma Komutanlıklarında kurulmaktadır. Ayrıca Başkanlığımız Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanlığınca "Haber Alma ve Yayma (HAY) Sitemi" yazılımı tamamlanmak üzeredir.” şeklinde konuştu.

KASIM'DA TESTLER YAPILACAK
Sinop’ta kurulacak sistem için tarih veren ve sonrasında testlerin yapılacağını belirten Karaömeroğlu, “YKM'nin herhangi bir nedenle devre dışı kalması halinde bütün görevleri TKM tarafından yerine getirilir. Sinop ili siren sistemi geçici kabul muayeneleri için saha testleri 01-20 Kasım 2021 tarihleri arasında geçici kabul muayeneleri ise birkaç ay içinde gerçekleştirilecektir. Bu süre zarfında yapılacak testlerde siren sistemi birkaç defa maksimum ses seviyesinde toplu olarak çaldırılacaktır. Ancak testlerin büyük bir bölümü düşük ses seviyesinde yapılacaktır. Kabul muayeneleri sırasında, halkın ikaz ve alarm seslerini tanıması için bu testler bir fırsata dönüştürülmelidir. Bu nedenle yapılacak duyurularda ve ilanlarda siren seslerinin ne anlama geldiği ve bu sesleri duyunca neler yapılması gerektiği anlatılarak doğal ortamda gerçek bir sivil savunma eğitimi verilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.
Toplantıya AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop İl Emniyet Müdürü Cahit Şahin, Sinop İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hakan Başakçı, Sinop İl Sağlık Müdürü Fatih Reyhanlıoğlu, AFAD yetkilileri ve ASELSAN yetkilileri katıldı.

HABER:SONGÜL AKÇA

 

Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı