SİNOP’TA KUŞ ÖLÜMLERİ DEVAM EDİYOR
Haber
22 Nisan 2022 - Cuma 12:42 Bu haber 10340 kez okundu
 
SİNOP’TA KUŞ ÖLÜMLERİ DEVAM EDİYOR
- Haberi
SİNOP’TA KUŞ ÖLÜMLERİ DEVAM EDİYOR

 

Karadeniz’de özellikle Sinop sahillerinde kara gerdanlı dalgıç kuşları ölmeye devam ediyor. Plajlardan toplanan ve Samsun’a gönderilen kuşların ölüm sebebi ise henüz açıklanmadı.

Geçen günlerde Sinop ve Samsun kıyılarında çok sayıda görülen ölü ‘kara gerdanlı dalgıç’ kuşları, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince toplanarak Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne teslim edilmek üzere bölgelerden toplanmıştı. Son günlerde fırtınanın da etkisiyle bugün Sinop’ta dalgaların kıyıya bıraktığı yosun ve çöplerin arasında ölümleri devam eden 15'e yakın kara gerdanlı dalgıç kuşları olduğu görüldü.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan sahilde yürüyen vatandaş Naci Adalı; “Ben balıkçılıkla uğraşıyorum. Şuan da denizde balık kıtlığı var. Buna da bağlı olarak açıkta dip ağları var. Dip ağlarına balıklar takılıyor. Bu kuşlarda 40-50 metreye dalabilen hayvanlar. O dalışta ağdan balık alması çok zor. Bunlar hep toplu halde gezdiği için toplu halde ağlara vuruyorlar. Diyelim ki 100 tane vursa 50 tanesi ağda kalıyor. Ben buna bağlıyorum. Herhangi bir hastalık düşünmüyorum. Biz de bu memleketin çocuğuyuz. Balık azaldıkça hayvan ölümler çoğalıyor. Onlar da avlanmak istiyorlar ağda balık olduklarını biliyorlar. Kuşların da belli bir zaman suda kalma zamanları var. “

Konunun uzmanları tarafından yapılan ilk açıklamada göçebe kuşların balık yokluğu nedeniyle açlıktan ölebileceği veya önceki yıllarda Kanada çevresindeki kuşların bir kısmında olduğu gibi yeniden batı Nil virüsü etkisiyle öldükleri tahmin ediliyor. Samsun’da yapılan laboratuvar testlerinin ardından kesin ölüm sebepleri belli olacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİNOP’TA, KUŞ, ÖLÜMLERİ, DEVAM, EDİYOR, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
SİNOP’TA KUŞ ÖLÜMLERİ DEVAM EDİYOR
SİNOP’TA KUŞ ÖLÜMLERİ DEVAM EDİYOR
SİNOP’TA KUŞ ÖLÜMLERİ DEVAM EDİYOR
SİNOP’TA KUŞ ÖLÜMLERİ DEVAM EDİYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı