Fatma ÖZEN Yeşil Tenli Çocukların Gizemi
Yazı Detayı
16 Nisan 2017 - Pazar 09:44 Bu yazı 29 kez okundu
 
Yeşil Tenli Çocukların Gizemi
Fatma ÖZEN
fatmaozen57@hotmail.com
 
 

TOZLU RAFLARDA UNUTULAN GİZLİ GEÇMİŞ!

Dünyada bilimin açıklayamadığı iddia edilen, hala sırrını saklayan birçok olay bulunuyor. Bazıları dosyalar halinde gizemi çözülemeyen olaylar olarak saklanırken bazıları sadece dilden dile günümüze kadar gelmiş durumda. Bu gün size tarihte farklı ülkelerde gerçekleşmiş aynı hikaye fakat hiç bir şekilde sonuçlanamamış bir olaydan bahsedeceğim. “Yeşil Tenli Çocuklar” hala günümüze kadar gelmiş gizemini koruyan ve sonucu kesinleşmemiş bir olay.

Bu konu çok ilginçtir iki farklı ülkede birbirinden habersiz bir şekilde iki benzer hikaye. Kayıtlara bir şekilde geçmiş fakat olayın gizemi hala çözülememiş fakat en azından sağlam varsayımları var. Geçen yüzyıllarda İspanya’da ve İngiltere’de, garip bir şekilde ortaya çıkan, tüm vücuttan yeşil renkte olan çocuklardan söz ediliyordu. 

1883 senesinde İspanya’nın Banjos kasabası yakınında iki küçük çocuk bulundu. Bunlar ne kaybolmuş ve ne de aileleri tarafından terk edilmiş çocuklar değildi. Çocuklar tarlada gündelikçi olarak çalışan işçiler tarafından korku içinde ağlarlarken bulunmuşlardı. Sesleri duyan işçiler çevreyi araştırmışlar ve bir mağaranın hemen ağzınada birbire sarılmış korku içinde ağlayan iki küçük çocuğu görmüşlerdi. Dilleri İspanyolca olmadığı için anlaşılamamaktaydı. En ilginçi elbiseleri garip bir metalden yapılmıştı.
Çocuklardan biri kız diğeri erkekti ve her ikisinin de rengi yeşilin değişik bir tonuydu. Çocuklar bakılmak için kasabaya getirildiyse de erkek olanı hiç bir şey yemediğinden bir süre sonra öldü. Kız çocuğu hayatta kaldı ve kendisini kurtaran İspanyol köylüleri ile birlikte yaşamaya başladı. Onların dilini öğrenince güneşi olmayan, devamlı karanlığın hüküm sürdüğü bir yerden geldiklerini söyledi. Nasıl geldikleri sorulduğunda; büyük bir patlama duyduklarını, “bir şey” tarafından fırlatıldıklarını ve kendilerini mağaranın önünde bulduklarını anlatıyordu.
Bu anlatılan olayın neredeyse aynısı 12 yüzyılda yaşamış olan İngiliz tarihçi Newburgh’lu William’ın kayıtlarında da bulundu. Bu kez yer İspanya değil İngiltere’nin küçük bir kasabası olan Woolpit’ti;
1100 yıllarında Kral Stephen zamanında (1135-54) bu küçük kasaba yakınlarında iki küçük yeşil çocuk bulunmuştu. Rahip Newburgh’lu William kayıtlarına olayı şöyle geçirmiştir: “Hiç kimse dillerini anlamıyordu. Kasabanın yargıcı olan Sir Richard de Calne’nin evine götürüldüklerini de her iki de çaresizlik içinde ağlıyorlardı. Önlerine konulan ekmek ve diğer yiyeceklerin hiç birine dokunmadılar. Daha sonra kız çocuğunun anlattığına göre bu sırada neredeyse ölecek kadar açtılar. Biraz ileride bulunan baklaların için açarak yediler. Bunun üzerine yanlarına yeni baklalar getirildi ve içleri verildi. Bunları büyük bir iştahla yediler. Bundan sonra başka da bir şey yemediler. Erkek çocuğu oldukça uyuşuk duruyor ve devamlı tedirgin davranıyordu, zaten bir süre sonra da ölmüştür. Kız çocuğunun sağlığı gittikçe iyileşecektir. Türlü yiyecekler yemeye başlayacak, zamanla derisi yeşil rengini kaybedecektir“. Kız İngilizceyi öğrendi ve nereden geldikleri sorulduğunda; tüm yaşayanlarının yeşil tenli olduğu güneşi olmayan bir yeri tarif etti. Büyük bir mağara içinde gezerlerken, erkek çocuk ile birlikte kalabalıktan ayrıldıklarını, kaybolduklarını güneşini gözlerini alan aydınlığını gördükleri yere yöneldiklerini ve böylece mağaradan dışarı çıktıklarını anlattı. William’ın kayıtlarına göre kız geldikleri yerin Aziz Martin ülkesi olduğunu ve orada herkesin hıristiyan olduğunu söylediğini yazmaktadır.
Heyecanlı bazı yazarlara göre bu çocuklar uzaydan veya yer altı medeniyetlerinden gelmiş olacağı düşünüldü. Şüphecilere göre bunlar yolunu kaybetmiş yakındaki kasaba olan Fordham St.Martin’li çocuklardı. Açlıktan renkleri yeşile dönmüştü. Fakat bana ve çoğu düşünürlere göre her iki olay aynı. Sadece zaman içinde bölge değişmiş. Banjos’ta geçtiği anlatılan olay aslında Woolpit’teki olayın bir kaç yüzyıl sonraki versiyonu. Kayıtlara ilk geçen olay doğru olabilir fakat insanoğlu gizeme alışık biraz abartmış olabilirler. Asıl olayı çözen bilgi ise şu şekilde; O tarihlerde bölgede arsenik yatakları vardır ve bunların işlenmesi konusunda çok fazla bir bilgi yoktur. Arsenikten zehirlenerek akli dengelerini kaybeden ve yolunu şaşırmış komşu kasaba çocukları hurafelere pek düşkün olan İngiliz köylüleri tarafından bulunmuş olmalıdır. Yeşil renkli deri, halsizlik, iştahsızlık arsenik zehirlemesinin karakteristik özelliğidir. Nitekim öykünün sonunda yeşil tenli kız normal insan davranışlarına geri döner, hatta evlenir ve çocuk sahibi olur. Sonuç olarak kayıtlara geçen hikayede doğruluk payı var fakat o devirdeki bilgi yoksunluğundan uzaylılara veya başka alemlere inanmak daha mantıklı gelmiş olabilir diyorum.

 
Etiketler: Yeşil, Tenli, Çocukların, Gizemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı