Hamsinin yerini mezgit ve palamut aldı
Haber
08 Ocak 2021 - Cuma 16:00 Bu haber 3733 kez okundu
 
Hamsinin yerini mezgit ve palamut aldı
GÜNDEM Haberi
Hamsinin yerini mezgit ve palamut aldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından  getirilen on günlük hamsi avı  yasağının ardından Sinop’ta  balık tezgahlarında hamsinin yerini palamut   ve mezgit aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Karadeniz’de avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle hamsi avına getirilen 10 günlük yasak devam ediyor.

Hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirilmesi sonrası Sinop’ta tezgahlarda en çok palamut ve mezgit tercih edilmeye başladı. Bol avlanmasıyla mezgitin kilogram fiyatı 20 lira olurken sezonun son palamutları da boyut ve iriliğine göre tanesi 25-30 liradan alıcı buluyor.

Tezgahlarda her bütçeye uygun balık olduğunu aktaran balıkçı İbrahim Coşkunarslan , "Hamsinin alternatifi olarak mezgit , palamut  zargana, Levrek Tirsi var. Hamsi yasağının bitmesi sonrası hamsinin bollaşacağını düşünüyoruz. Şu anda   palamut  ve mezgit çok tercih ediliyor. . Bakanlığın verdiği yasağa uymak durumundayız. Bu yasak ilk defa bu dönemde oldu. Yasağa uyacağız başka çaresi yok. Tezgâhlarımızda hemen hemen her çeşit balık türü var. Örneğin palamut balığı, sezonu bitmek üzere ama ağlarımıza takılmaya devam ediyor. Şu an palamudun tanesi boyutuna göre  25-30 liradan satılıyor. Sezon başında daha yükseğe çıktığı zamanlar olmuştu. Vatandaşların ilgisinden memnunuz  " şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı