SİNOP VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ
Haber
17 Mayıs 2016 - Salı 14:28 Bu haber 10214 kez okundu
 
SİNOP VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ
- Haberi
SİNOP VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

13 Mayıs 2016 tarihinde Yeni Akit Gazetesi İnternet Sitesinde "Sinop’ta programı iptal edilen Nurettin Yıldız ile ilgili açıklama" başlığı adı altında yayımlanan İHH İnsani Yardım Vakfının açıklaması  ve yine bir kısım medyada benim açıklamammış gibi yer verilen “İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı genel merkeziyle görüşmeler yaptıklarını anlatan Çetinkaya, “Biliyorsunuz konferans İHH Sinop Temsilciliği tarafından organize edildi. İHH’nın genel merkeziyle görüşmeler yaptık. Kendi talepleri doğrultusunda konferans iptal edildi.” şeklindeki haberlerle ilgili bizzat bu süreci yürüten ilgilinin kaleminden ve telefondaki ses kaydından iptal olayının nasıl gerçekleştiği konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacı duyulmuş olup ses kaydı ve ilgili yazı aşağıdadır.

Ayrıca İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner’e itaf edilen “Sinop Valiliğinden gelen emir doğrultusunda program iptal edilmiştir” şeklindeki ifadelerde kesinlikle gerçeği yansıtmamakta olup İl Emniyet Müdürünün, salondaki tek İHH yetkilisi, aynı zamanda kamu görevlisi olan Cengiz Keskin’in ilettiği iptal kararı üzerine kullandığı cümleler aynen şöyledir.

“Beni dinlermisiniz lütfen; şu an itibariyle düzenlenen program iptal edilmiştir.” şeklindedir. Bu sözlerin ne önünde ne de sonunda başka hiçbir beyanı bulunmayıp bunun ardından alanın boşaltılması yönünde çağrıları olmuştur.       


Yine aynı basın açıklamasında ifade edilen ve  şahsım kastedilerek yapılan “İHH Vakfının genel merkezi ile görüşerek bilgi almış, İHH’nın programının yapılması yönündeki ısrarlı talebi kendine iletilmiş” denmesine rağmen; ne program öncesi ne de program sonrası, İHH Vakfının genel merkezi ile şahsım arasında, ne benim ne de onlar tarafından gerçekleştirilen bir arama sonucu, söz konusu program konusunda hiçbir görüşme olmamıştır. İHH ile ilgili tek temasım 10.05.2016 tarihinde Ayancıklı işadamı olarak tanıdığım Mustafa Özalp, OSB’de yatırımcı olarak bildiğim Cemalettin Koca ile birlikte ilgili program davetiyesini getiren ve programla ilgili kendisi ile ilk kez görüştüğüm İHH Sinop şubesi başkanı Sefa Yalın’dır. Bunun dışında iddia edilen tüm görüşmeler asılsızdır.          


Söz konusu programla tek ilgim ise; Anayasanın 34. Maddesinde güvence altına alınan “Herkes, önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” maddesi çerçevesinde tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, bu hakkını kullanabilmesi konusunda, devletin valisi olarak üzerime düşen görevin gereğini yapmamdır.
Programlarla ilgili güvenlik tedbirlerinin yetersizliği konusundaki açıklamalarda gerçeği yansıtmamakta olup; aynı gün içinde iki buçuk saat arayla, 18.00’da Ayancık İlçemizde, 20:30’da İl merkezimizde gerçekleştirilmesi planlanan iki ayrı organizasyon için organizasyon alanlarında ve dışarıdan gelebilecek tüm protesto ve provokasyon amaçlı kişi ve gruplara yönelik ulaşım güzergahlarında yol tedbirleri en iyi şekilde alınmıştır. Aynı anda hem Ayancık hem de İl merkezinde programların gerçekleştirileceği salon önlerinde farklı gruplara mensup çok sayıda insan uzun süre karşılıklı olarak beklemesine rağmen güvenlik güçlerimizin olağanüstü gayretleri neticesinde hiçbir şekilde birbirleri ile temas ettirilmeden ve üzücü bir olay yaşanmasına meydan verilmeden olaysız bir şekilde dağılmaları temin edilmiştir.

Yine aynı basın açıklamasından “Nurettin Yıldız ve konferansa katılmak için Sinop’a gelen iki otobüs katılımcı şehir girişinde durdurularak şehre girişlerine müsaade edilmemiştir” iddiası ile ilgili olarak;  


Nurettin Yıldız Beyefendi 12.05.2016 saat 11:00’da İlimize gelmiş 18:00’daki Ayancık Konferansı için 17.00’de ayrılana kadar İl Merkezimizde bulunmuş kahvaltı yapmış, şahin tepesinden şehri seyretmiş, deniz kenarında yürüyüş yapmış ve kendisine hiçbir müdahale ve engelleme olmamıştır. Ayancık İlçesi dönüşünde İl Merkezine hareket halindeyken Konferansın iptalini öğrenmesi nedeniyle, saat:23:00’daki Samsun uçuşuna yetişmek üzere Sinop’a tekrar girmeden direk Samsun’a hareket etmiştir.             


Konferans öncesi protesto ya da provokasyon amaçlı dışarıdan gelebilecek grupların Ayancık İlçemize ve İl Merkezindeki konferansa katılmalarının kolluk kuvvetlerince yol güzergâhlarında engellenmesi amacıyla güvenlik tedbirleri alınmış olup yol uygulamaları bu amaçla yapılmıştır. Yol uygulamaları Nurettin Yıldız’ya da beraberindekilere yönelik bir uygulama olmayıp İle alınmaması gibi bir durum söz konusu olmamıştır.
Kamuoyuna duyulur.

 

Dr.Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA

Sinop Valisi
 

Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı