SİNOPTA SON FETÖ BİLANÇOSU
Haber
15 Ağustos 2016 - Pazartesi 18:13 Bu haber 10814 kez okundu
 
SİNOPTA SON FETÖ BİLANÇOSU
KÜLTÜR - SANAT Haberi
SİNOPTA SON FETÖ BİLANÇOSU

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar ve sonuçları hakkında bilgi veren Başsavcı Duygu Bayar,
‘’Sinop Cumhuriyet Başsavcılığımızca Sinop İl Merkezi ve Mülhakatlarımız olan Ayancık, Gerze ve Türkeli ilçelerini de kapsayana şekilde doğrudan soruşturma yürüttüğümüz Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs ve Silahlı FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma suçlarına ilişkin olarak;
15/08/20 16 tarihi itibari ile toplamda 300 şüpheli hakkında adli işlem yapılmış olup, bunlardan 130 tanesi tutuklama istemiyle sevk edildikleri mahkemece tutuklanmıştır.
116 kişi hakkında ise mahkeme tarafından adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca firari olan 28 şüpheli hakkında ise tutuklama istemli yakalama kararı çıkartılmıştır. Halen gözaltında olan şüphelilerimiz mevcuttur.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca daha önce açığa alınan ve halen Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz kurumunda tutuklu olarak bulunan 2 Hakimin yanı sıra, HSYK nın 10/08/2016 tarihli karar ile görevden uzaklaştırılan Gerze Adliyesinde görevli 2 Hakim ve Türkeli Adliyesinde görevli 1 Cumhuriyet Savcısı hakkında da, Sinop Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Silahlı FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma suçundan adli soruşturma başlatılmıştır, bu soruşturma kapsamında 1 Hakim hakkında tutuklama karan verilirken, eşi olan diller Hakim ile Savcı olan diğer şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Bu kapsamda Sinop Merkez ve Mülhakatları Gerze, Ayancık, Türkeli adliyelerinde görevli toplamda 3 Hakim tutuklu, 1 Hakim ve 1 Savcı hakkında adli kontrol kararı bulunmaktadır.
Sinop İl Merkezi, Ayancık ve Gerze adliyelerinde görevli 3 mübaşir hakkında da bu kapsamda soruşturma başlatılmış, 2 mübaşir tutuklanmış, 1 mübaşir hakkında adli kontrol karan verilmiştir. Sinop Cezaevinde görevli 25 infaz Koruma Memuru hakkında yine bu kapsamda soruşturma başlatılmış, 8 İnfaz Koruma Memuru tutuklanmıştır. 5 İnfaz Koruma Memuru hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Diğer İnfaz Koruma Memurları ile ilgili adli işlemler devam etmektedir.
Yine bu soruşturmalar kapsamında 1 eski Vali, içlerinde 1 Albay, 1 Yüzbaşının da bulunduğu çeşitli rütbelerde olan toplam 6 askeri personel, 30 Polis, 56 öğretim üyesi ve diğer üniversite personeli, 41 Milli Eğitim Bakanlığı Personeli, 15 Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli, 15 Sağlık Personeli, 73 Özel Okul, Yurt, Kolej, dershanede görev yapanlar, 18 Esnaf, 12 adet diğer kurumlarda görev yapanlar ile emekli vb. haklarında adli soruşturma başlatılmış olup, soruşturmalar halen devam etmektedir. Soruşturmalarımız delil durumuna göre genişleyerek kesintisiz olarak devam etmektedir. Tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.’’ Dedi.

Kaynak: Hanife Bal

Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı