FOTOĞRAF SANATÇISI İSA ÇELİK SİNOP’TA
Haber
26 Ekim 2016 - Çarşamba 17:08 Bu haber 10898 kez okundu
 
FOTOĞRAF SANATÇISI İSA ÇELİK SİNOP’TA
SİYASET Haberi
FOTOĞRAF SANATÇISI İSA ÇELİK SİNOP’TA

Sinoplu Karikatür Sanatçısı Seyit Saatçi’nin daveti üzerine Sinop’a gelen Ünlü Fotoğraf Sanatçısı İsa Çelik öğrencileri ile birlikte birçok yeri gezerek fotoğraf çekti. Sinop müzesi bahçesinde buluşan ikili keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Sohbetin ardından Seyit Saatçi kendi yapmış olduğu uluslar arası ödüllü karikatürlerini İsa Çelik’e hediye etti. Çelik’te İnsan portreli ve insan figürlü fotoğraf kitabını imzalayarak Seyit Saatçiye hediye etti. Sinop’ta  3 gün kalan İsa Çelik “burada bulunduğumuz 3 gün içerisinde birçok yeri gezdik ve fotoğrafladık. Ama Sinop’u fotoğraflamak 3-5 gün ile bitecek gibi değil. Rahat bir zamanda tekrar  Sinop’a gelmek ve fotoğraf çekmek istiyoruz.” Dedi.

 

İsa ÇELİK 
1944 yılında Mersin’in Gülnar ilçesinde doğdu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İşletme İktisadı bölümünü bitirdi (1970). 1958 yılında fotoğrafa başladı. Sanatsal bir eylem olarak yaptığı fotograf çalışmalarının yanı sıra bilim, kültür ve sanat insanları’nın portre fotografları ile Anadolu uygarlıkları üzerine fotoğraflar çekti. Ayrıca çok sayıda afiş ve poster ile kitap, plak, kaset ve CD kapağı hazırladı; tiyatro oyunlarına dia projeksiyon uygulamaları yaptı. “İnsan” ve “Çocuk” İsa Çelik’in yaşamındaki en önemli konulardan birini oluşturmaktadır. UNESCO’ya bağlı, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP’ın “Artist of FIAP” (AFİAP) unvanına sahip olan İsa Çelik’in fotografları uluslararası sergi, yarışma ve bienallerde yer aldı. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Ankara Film Festivali Seçici Kurul Üyelikleri yapan Çelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Temel Fotoğrafçılık (Basics of Photography) dersleri verdi. Halen, İstanbul Kültür Üniversitesi, İşletmecilik Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nde öğretim görevlisidir. 

Görsel Sanatçılar Derneği (GSD) Başkanlığı, Perde ve Sahne Sanatçıları Sendikası (PERSAİŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mimar Sinan Üniversitesi’ne bağlı Fotograf Enstitüsü’nün kuruluşunda Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. Aralarında Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği (PFTD), Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) olmak üzere, birçok dernekte üyeliği olan Çelik, İFSAK Onur Üyesi’dir. 

Kaynak: Editör: Nazire ŞEN
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı